7 wskazówek, które powinien znać każdy gitarzysta

Ćwicz powoli

Nic nie spowolni Twoich postępów bardziej, niż zbyt szybka nauka nowej piosenki, solówki, skali lub ćwiczeń. Jest to prosta wskazówka, ale często pomijana. Aby móc grać szybko, musisz najpierw zbudować pamięć mięśni w palcach. Jeśli wielokrotnie ćwiczysz coś nieprawidłowo to Twój mózg zapamięta ten błąd. Dlatego zwolnij i ćwicz precyzyjnie od samego początku, aby mieć pewność, że grasz prawidłowo. Od tego, jak bardzo będziesz precyzyjny będzie zależało, jak szybko nauczysz się grać na gitarze.

Stwórz nawyk rozgrzewania mięśni palców i ręki

Zauważ, że po 30 minutach ćwiczeń czujesz się o wiele bardziej komfortowo niż zaraz po ich rozpoczęciu. W ten sam sposób, jeśli przyzwyczaisz się do rozgrzewania przed rozpoczęciem ćwiczeń, przekonasz się, że będzie Ci łatwiej i płynniej w porównaniu z brakiem rozgrzewki w ogóle. Prostym sposobem na rozgrzanie jest praca nad czymś, co jest dla ciebie już znane – skala, akordy, może jakieś ćwiczenia chromatyczne, opanowane akordy do piosenki. Coś, co przychodzi Ci z łatwością. To tak samo jak przy trenowaniu wszelkiego rodzaju sportów: dobra rozgrzewka zapobiega kontuzjom i zapewnia maksymalne korzyści z sesji treningowej.

Ćwiczenie grania z metronomem

Granie z metronomem jest niezbędne. Wielu gitarzystów unika tego, ponieważ wydaje się to trudne, frustrujące i nudne. Praktykowanie z metronomem może być dość trudne na początku, ale jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pracy nad panowaniem nad tempem grania. Praca z metronomem zmusza do gry w wyznaczonym tempie i rozwija prawidłowe poczucie rytmu. Jeżeli dźwięk metronomu Cię znudzi, możesz znaleźć na YouTube wiele podkładów perkusyjnych lub znaleźć utwory, które zrobią to samo, aby uczynić ćwiczenia bardziej interesującymi. Sprawdzałeś już, czy potrafisz utrzymać wyznaczone tempo? Nagraj siebie grając z metronomem i odsłuchaj nagranie. Sprawdź, czy Twoje dźwięki pokrywają się z rytmem metronomu. Jeśli nie, zwolnij tempo metronomu, aż będziesz w stanie zagrać równo z wyznaczonymi uderzeniami. Dopiero wtedy możesz przyspieszyć uderzenia metronomu o kolejne 5 BPM.

Przeznacz czas na rzeczy, które stanowią wyzwanie

Jeśli ciągle grasz rzeczy, które już znasz naprawdę dobrze, i w których jesteś dobry, to nie rozwijasz się wystarczająco szybko. Wielu ludzi utknęło w martwym punkcie właśnie dlatego, że wciąż grają te same rzeczy nie przekraczając swoich granic. Prawdziwym celem praktyki jest rozwój, dlatego więcej czasu przeznacz na rzeczy, które są dla Ciebie większym wyzwaniem. Ćwicz rzeczy, które są nieco powyżej twojego poziomu umiejętności. Ćwiczenie zbyt trudnego materiału będzie frustrujące, a granie zbyt łatwego materiału nie wyzwaniem. Praca nad czymś, co jest po prostu trochę trudniejsze niż to, co obecnie możesz zrobić, dostarczy Ci motywacji do dalszej pracy nad tym.

Rozbij większe wyzwania na mniejsze zadania

Wiele osób próbuje nauczyć się piosenki w całości od razu. Jednak, gdy utwór jest trudny do wykonania może być to frustrujące i zniechęcać do pracy nad jakością gry. To, nad czym należy pracować w tym przypadku, to podział utworu na mniejsze, a przez to łatwiejsze do opanowania zadania. Da ci to poczucie większej kontroli i motywacji do dalszej nauki.

Ćwicz konsekwentnie

Świetnym sposobem na zapewnienie sobie postępu na gitarze jest ćwiczenie tak często, jak to tylko możliwe. Ćwiczenie pięć razy w tygodniu przez 15 minut jest znacznie bardziej korzystne, niż ćwiczenie dwie godziny tylko raz w tygodniu. Staraj się wypracować w sobie rutynę codziennej porcji ćwiczeń. Jedną z największych przyczyn w braku rozwoju gitarzysty są zbyt rzadkie i niesystematyczne ćwiczenia. Wielu gitarzystów przestaje grać w ogóle, ponieważ nie są w stanie utrwalić w sobie nawyku rutynowych ćwiczeń. Zrób sobie przysługę i nie stań się smutną statystyką – ćwicz i graj na gitarze tak często, jak to tylko możliwe.

Upewnij się, że dobrze się bawisz

Aby pozostać zmotywowanym i podekscytowanym ćwiczeniem i grą na gitarze, musisz wiedzieć, że robiąc to dobrze się bawisz. Zastanów się, co sprawia, że lubisz grać na gitarze, co cię ekscytuje. Niektórzy cieszą się z tego, że grają swoje ulubione piosenki wraz z podkładem, inni uwielbiają tworzyć własną muzykę lub improwizować do podkładu muzycznego. Niezależnie od tego, co sprawia, że granie na gitarze jest dla Ciebie przyjemnością, upewnij się, że masz to na uwadze. Po drugie, powinieneś kończyć sesje treningowe czymś, co sprawia tobie przyjemność. Oczywiście, ćwiczenie na gitarze może czasami przypominać pracę, ale trzeba to zrównoważyć z zabawą. Po trzecie – i to jest najważniejsze – im więcej ćwiczysz i grasz na gitarze, tym szybciej osiągniesz poziom, który sprawi, że granie będzie jedną wielką przyjemnością.

Podsumowując. Zapewnij, aby ćwiczenie na gitarze sprawiały Ci jak najwięcej przyjemności, i że ćwiczysz i grasz tak często, jak to możliwe. Ćwiczenie nie powinno być przytłaczające, ale powinieneś przekraczać własne granice i próbować rzeczy, które są trudniejsze niż Twój obecny poziom umiejętności. Wejdź w nawyk rozgrzewania się, praktykuj powoli, aby rozwijać prawidłową pamięć mięśni. Grając i ćwicząc używaj metronomu. Spróbuj wprowadzać te wskazówki w życie, a sam zauważysz, jak szybko się rozwijasz.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.