Loading…

MisjaGitara.pl

Nadaj swojej pasji nowego brzmienia

Improwizacja na gitarze – skala bluesowa

Skala bluesowa różni się od skali pentatonicznej tym, że dodany został jeden dźwięk D#. Dźwięk ten nazywa się również blue note . Jeżeli znasz już skalę pentatoniczną z pewnością będzie Ci dużo łatwiej zapamiętać położenie tego dźwięku. Na poniższym diagramie znajdziesz wszystkie dźwięki skali bluesowej. Poważ jest to tonacja A, dźwięk bazowy, tzw. root note A zaznaczyłem na czerwono  .

Skala bluesowa

Poniżej znajdziesz całą skalę rozpisaną na 5 pozycji wraz z układem opalcowania. W niektórych pozycjach ten układ opalcowania różni się względem skali pentatonicznej. Nie mniej jednak jest on dostosowany tak, aby poruszanie się po danej pozycji skali odbywało się płynnie i bez niepotrzebnych dodatkowych ruchów zabierających cenny czas (szczególnie podczas grania szybkich solówek).

Skala-bluesowa-pozycja-1 Skala-bluesowa-pozycja-2

Zapamiętywanie układu danej pozycji zaczynaj bez metronomu, aż do momentu kiedy będziesz już w stanie w wolnym tempie zgrać całą pozycję z pamięci. Następnie włącz metronom i ćwicz zgodnie z rytmem,  zaczynając od bardzo wolnego tempa. Pamiętaj też o naprzemiennym piórkowaniu – to podstawa, która musi stać się naturalnym odruchem w grze na gitarze.

Zachęcam też do pierwszych prób improwizacji wraz z podkładem muzycznym. Na YouTube znajdziesz wiele ciekawych podkładów nagranych w różnych tonacjach. Wystarczy, że wpiszesz do wyszukiwarki „backing track blues a minor” i znajdziesz dziesiątki nagrań, do których możesz improwizować.

Jeżeli chciałbyś coś dodać, pisz śmiało. Niech inni też skorzystają z twojej wiedzy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.