Loading…

MisjaGitara.pl

Nadaj swojej pasji nowego brzmienia

Jak prawidłowo trzymać gitarę?

Wiedza o tym, jak prawidłowo trzymać gitarę często jest niedoceniana. Odpowiednie trzymanie gitary znacząco wpływa na komfort i jakość gry. Chroni także przed konsekwencjami nieprawidłowej postawy ciała. Warto wiedzieć jakie są podstawowe zasady trzymania gitary, aby nie nabawić się kontuzji ale także, aby granie był przyjemnością i pozwalało efektywnie rozwijać warsztat.

Muszę jeszcze dodać w tym miejscu, że opis ten dotyczy gitarzystów praworęcznych. Gitarzyści leworęczni mogą zastosować lustrzane odbicie przedstawionych niżej opisów.

Poznaj 3 podstawowe metody trzymania gitary:

  • Metoda popularna
  • Metoda klasyczna
  • Granie na stojąco

Metoda popularna

Metoda popularna to, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystywana metoda zarówno przez początkujących jak i zawodowych gitarzystów. To metoda gry na siedząco, w której opieramy gitarę na prawej nodze. Ważne, aby stopy były stabilnie oparte o podłoże, a plecy wyprostowane. Najlepiej jeżeli pomiędzy korpusem a nogą, na której oparta jest gitara zostanie zachowany kąt 90 stopni. Jeżeli kąt będzie mniejszy to oznacza, że gitara jest zbyt wysoko i należy usiąść wyżej, jeżeli kąt jest większy i gitara znajduje się zbyt nisko, należy wówczas pod nogę podłożyć gitarowy podnóżek lub coś, co pozwoli utrzymać prawidłową pozycję.

Metoda klasyczna

W metodzie klasycznej gitara oparta jest o lewą nogę. W tej pozycji lewa noga powinna być ułożona nieco wyżej względem prawej. Daje to większą swobodę przy grze szczególnie w wyższych pozycjach – powyżej 12 progu. Pozycja klasyczna może jednak być uciążliwa przy dłuższym graniu.

Gra na stojąco

Gra na stojąco jest najczęściej stosowaną pozycją podczas występów, ale też najbardziej niekomfortową. Trzymanie gitary stojąc przez dwie godziny może być uciążliwe, szczególnie w przypadku cięższych modeli. Dlatego ważnym elementem jest wygodny, szeroki pas, który zniweluje niedogodności trzymania gitary na barkach. Grając na stojąco zawieś gitarę na wysokości pozwalającej osiągnąć najlepszy komfort gry.

Niezależnie od tego, która metoda będzie dla ciebie najbardziej komfortowa i efektywna, dobrze jest ćwiczyć w takiej pozycji, w jakiej zamierzasz występować. Jeżeli grasz na stojąco to staraj się ćwiczyć na stojąco, aby zmiana pozycji na czas występu nie wpłynęła na jakość gry. Zawsze jednak warto poeksperymentować z różnymi ustawieniami i dopasować te, które najbardziej będą ci odpowiadać.

Daj znać, co u ciebie działa najlepiej. Podziel się swoimi doświadczeniami, być może twoja wiedza pomoże komuś w codziennych zmaganiach z gitarą.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.