Jak szybko nauczyć się grać na gitarze?

Poszukiwanie nowych sposobów na szybszą naukę gry na gitarze zawsze jest dla mnie fascynujące. Bardzo lubię w tym zakresie eksperymentować i sprawdzać, czy ćwiczenie może być wykonane bardziej efektywnie. Najważniejsze dla mnie jest to, aby ucząc się robić postępy, a nie kręcić się w kółko ćwicząc te same rzeczy. Ważne jest to, aby być świadomym swoich postępów i obserwować, kiedy zatrzymujesz się w miejscu. Spędzanie dziesiątek godzin na ćwiczeniu tych samych rzeczy przestaje być w końcu efektywne i trzeba wiedzieć, kiedy przestać grać jedno i zacząć grać inny materiał, aby zrobić kolejny krok do przodu. Przyjrzyjmy się bliżej kluczowym czynnikom pozwalającym na szybsze osiąganie postępów.

Codzienna rutyna

Jedyne, co musisz zrobić w danym dniu, to… zacząć! Wystarczy, że założysz granie tylko przez 15 minut dziennie. Jeśli natomiast spędzisz więcej niż 15 minut na gitarze, to będzie to tylko z korzyścią dla ciebie. Najważniejszym elementem w tej metodzie jest to, aby wyzwolić w sobie impuls rozpoczęcia ćwiczeń na gitarze. Zakładając, że 15 minut dziennie będzie Twoim celem, to takie cel nie będzie stanowi dla Ciebie bariery. Najważniejsze, aby z góry nie planować ćwiczeń przez minimum 30 minut lub godzinę dziennie, ponieważ już sama myśl o tym może zniechęcić do rozpoczęcia ćwiczeń. To zbyt duże wyzwanie, aby uczynić z tego nawyk. Pomyśl tylko “15 minut praktyki”. Weź gitarę do rąk i zacznij ćwiczyć. To działa!

Nagrywaj wideo

Nagraj film jak ćwiczysz. Oglądając siebie grającego na gitarze zobaczysz wszystko, czego nie jesteś świadom o swojej grze. Odkryjesz nowe rzeczy dotyczące ułożenia dłoni, palców, nadgarstków, ramion. Przekonasz się, czy grasz sztywno czy swobodnie. Czy trzymasz się rytmu, czy grasz odpowiednio dynamicznie. Obserwuj, co należy poprawić. Eksperymentuj i dowiedz się, co działa, a co nie.

Graj, obserwuj, mierz i śledź postępy

Jeśli chcesz, aby Twoja gra nabierała zawodowego charakteru, posłuchaj ulubionych gitarzystów. Ucz się grać ich solówki, analizuj techniki jakich używają, na przykład legato, podciągnięcia, wibrato, pauzy pomiędzy dźwiękami, długość dźwięków, rytm, akcentowanie, dynamika, itd. Następnie kopiuj te techniki i użyj w swojej grze. Następnie nagraj swoją grę i zobacz różnice. Zwróć uwagę na to, co należy poprawić i pracuj nad tym.

Śledź swoje postępy

Sporządź notatki z sesji treningowej. Jakie akordy, progresje, piosenki, skale, trójdźwięki, interwały lub arpeggio ćwiczysz. Przeanalizuj swoją grę na gitarze. Obserwuj swoje ręce. Posłuchaj swojej gry. Jakie są twoje wady? Czego brakuje i co można poprawić?

Czy słyszysz dźwięki, których nie powinno tam być? Skąd pochodzą? Co możesz zrobić, aby ich uniknąć? Graj powoli i stopniowo przyspiesz, aby rozpoznać, gdzie pojawiają się niedociągnięcia. A może brakuje dźwięków, które powinny tam być? Ponownie zwróć szczególną uwagę na ręce i palce i dokonaj niezbędnych zmian w sposobie, w jaki je umieszczasz lub przesuwasz. Eksperymentuj i sprawdzaj, co możesz zrobić, aby Twoja gra stawała się bardziej dokładna.

Jeśli dążysz do uzyskanie odpowiedniej prędkości lub precyzji, zmierz ją! Ćwicz z metronomem zaczynając naprawdę wolno i obserwuj ruchy palców, rąk, nadgarstków, dłoni, ramion i sprawdź swoją postawę. Zapisz BPM (uderzenia na minutę), kiedy zaczynasz, będziesz miał porównanie np. po tygodniu ćwiczeń. Kiedy grasz dokładnie i wyraźnie i czujesz się komfortowo grając z wolną prędkością, stopniowo zwiększaj tempo. (Zapisuj BPM!).

Za każdym razem upewnij się, że grasz dokładnie, wyraźnie i czujesz się komfortowo, zanim przejdziesz do następnego poziomu (oczywiście, że tak, zapisz BPM). Analizując szczegóły przez kilka dni z rzędu zyskasz wgląd w to, co robisz właściwie, ale też będziesz mógł zobaczyć, co robisz źle. Wiedza o tym sprawi, że osiągniesz szybciej postęp, na którym Ci zależy.

Publikuj

Opublikuj swoje postępy na Facebooku, YouTubie, czy własnym blogu i pozwól ludziom zobaczyć jak się rozwijasz. Ta metoda wywiera pewną presję na Tobie, abyś trzymał się swojego nawyku. Zaprzyjaźnij się również z innymi gitarzystami, którzy publikują swoje postępy i pytaj o rady. To również dodatkowa informacja dla Ciebie w drodze na gitarowy szczyt.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.