Nauka gry na gitarze online - 14 źródeł inspiracji

Nauka z kaset magnetofonowych

To piękne, że obecne czasy znacznie różnią się od tych, w których zaczynałem interesować się gitarą i dają szeroki dostęp do materiałów do nauki gry na gitarze i ich różnorodności. W latach 90-tych, jedynymi możliwymi sposobami na znalezienie jakichkolwiek materiałów pokazujących co i jak zagrać były przedruki z zagranicznych czasopism muzycznych lub nauka w szkole muzycznej. Ktoś, kto nie miał takiej możliwości (ja również nie), aby uczyć się w szkole muzycznej lub pobierać prywatne lekcje u nauczycieli gitary, musiał we własnym zakresie postarać się o tego rodzaju materiały. Przełomem w dostępie do profesjonalnej edukacji dostępnej dla każdego okazała się publikacja wraz z kasetą magnetofonową pt. „Przeboje gitarowe” Janusza Popławskiego. Tam znalazło się kilkanaście znanych światowych utworów, w których gitara była głównym motywem. Pamiętam, jak do znudzenia grałem Europę Carlosa Santany do profesjonalnie przygotowanego podkładu. Wtedy mogłem poczuć się jak prawdziwy muzyk grający z zespołem na żywo. Każdy, kto zetknął się wtedy z tym wydawnictwem był pod wrażeniem możliwości jakie mógł otrzymać po zakupie tego materiału.

Moment, w którym poczułem bluesa

Od publikacji Janusza Popławskiego zaczął się prawdziwy wysyp, jak na tamte lata, wydawnictw muzycznych. „Gitara rockowa bez granic” śp. Wojciecha Seweryna, czy „Technika legato” Grzegorza Skawińskiego wiele wnosiły innowacji do świata nauki gry na gitarze i zawierały bardzo dużo wartościowych treści. Jednak wtedy też (nadal lata 90-te) ukazała się szkoła gitarowa, która miała na mnie największy wpływ jeżeli chodzi o rozwój zainteresowania gitarą i wyboru interesującego dla mnie stylu. Z resztą to wydawnictwo nadal jest dostępne, z tą różnicą, że zamiast kaset są płyty CD. Mowa tu o „Blues – Rock Guitar Workshop”, znanego między innymi z organizacji Thanks Jimi Festival we Wrocławiu, Leszka Cichońskiego. Znalazłem tam podstawy budowy skal, metodę pięciu superpozycji i klarowne wyjaśnienie wszelkich zawiłości związanych z technikami gry w bluesie i rocku. Wtedy też pierwszy raz poczułem, że wszedłem na wyższy poziom gry zarówno pod kątem świadomości używanych technik, jak i umiejętności manualnych.

Nauka gry na gitarze online

Dzisiaj dostęp do ciekawych materiałów jest niepoliczalnie większy. Pomimo, że nauka gry na gitarze, ale i innych instrumentach, stała się już odrębną gałęzią edukacyjnego przemysłu muzycznego, to i tak wiele wartościowych materiałów jest dostępna za darmo.

Zwykle zaglądam na strony zagranicznych nauczycieli, ponieważ przede wszystkim tam znajduję ciekawe i nietuzinkowe informacje oraz przykłady na naukę gry na gitarze, ale podam też kilka polskich miejsc, które, moim zdaniem, zasługują na uznanie. Chcę podkreślić, że poniższe zestawienie jest moim subiektywnym wyborem i nie pobieram z tego tytułu żadnych korzyści finansowych 😊

Poznaj zatem listę źródeł, z których ja korzystam na co dzień. W każdym z nich znajdziesz dobrze wytłumaczone podstawy budowy skal, rodzaje bić gitarowych, budowy akordów, czy przewodników opisujących krok po kroku jak zagrać konkretny utwór.

Kolejność jaką tu przedstawiam jest przypadkowa.

Justin Guitar

To naprawdę imponujące jaką ilość darmowych materiałów opracował Justin Sandercoe. Przede wszystkim Justin jest profesjonalnym muzykiem, który jest aktywny nie tylko w edukacji innych pasjonatów gitary, ale również często występuje publicznie. Jest znany między innymi ze współpracy z Katie Melua. Oprócz dużej ilości darmowych materiałów oferuje pokaźną bibliotekę płatnych kursów skierowanych do gitarzystów na różnym poziomie umiejętności.

Guitarhabits

Klaus Crow to kolejny pasjonat gitary, który na swoim blogu oferuje wiele ciekawych materiałów. Stworzył również stronę, gdzie możesz sprawdzić jak zagrać dany akord w różnych konfiguracjach https://yourguitarchords.com/ Ciekawostką jest to, że Klaus, poza gitarą, interesuje się naukami ze wschodu, takimi jak zen czy taoism. Stanowi to dodatkową wartość przy czytaniu jego artykułów, ponieważ przemyca w nich wiedzę, którą można wykorzystać przy efektywnej nauce, czy zwiększeniu motywacji do nauki.

Six String Country

To miejsce jest kopalnią wiedzy na temat muzyki bluesowej i country. Kilku doświadczonych nauczycieli w zrozumiały sposób uczy różnych technik wykorzystywanych we wspomnianych stylach muzycznych.

Guitareo

Guitareo przeszło niedawno metamorfozę brandingowo – wizerunkową i stało się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych szkół gitarowych. Nate Savage, założyciel portalu zadbał o to, aby nauka online była jak najbardziej zbliżona do nauki z nauczycielem na żywo. Guitareo jest jednym z najbardziej profesjonalnie opracowanych portali do nauki gry na gitarze. Oprócz płatnych materiałów, możesz tu znaleźć wiele wartościowych lekcji, które spowodują, że znowu wejdziesz o szczebel wyżej w swojej gitarowej karierze.

Guitar Jamz

Guitar Jamz jest miejscem skupiającym kilku sympatycznych nauczycieli, którzy na swoim kanale zgromadzili już ponad 2 mln subskrybentów. Są najlepszym przykładem powiedzenia „temat rzeka” bo jak zauważysz, ilość filmów poświęconych nauce gry na gitarze jest oszałamiająca.

Music is Win

Nie ma dnia, aby w mojej skrzynce mailowej nie znalazło się powiadomienie o publikacji nowego filmu. Tyler Larson jest prawdziwym demonem uzależnionym od produkcji wideo. Do tego potrafi w bardzo ciekawy sposób pokazać jak zagrać w stylu danego gitarzysty, na przykład Stievi’ego Vai’a, czy John’a Mayer’a.

Paul Dawids

Mam wrażenie, że Paul potrafi zagrać absolutnie wszystko. Lekkość jaka towarzyszy mu w prezentacji różnych utworów i ćwiczeń sprawia, że naprawdę zazdroszczę mu jego umiejętności. Ciekawie potrafi przedstawić różne techniki gry na gitarze i równie ciekawie potrafi zmontować materiał filmowy. Dla mnie osobiście to duża przyjemność uczyć się od niego.

Marty Music

Hey! What’s Up!? To przywitanie towarzyszy każdemu wideo, na którym Marty uczy zarówno technik gry jak i różnych popularnych utworów. Przede wszystkim znajdziesz tu dużo blues-rockowego mięsa.

Jam Play

Jakbym miał określić jednym słowem czym jest Jam Play to powiedziałbym „megaszkoła”. Mega, ponieważ ilości nauczycieli, lekcji, uczniów, i wszelkich możliwości nauki nie sposób wymienić na jednej kartce papieru. Wygląda na to, że Jam Play to jedna z największych platform na świecie do nauki gry na gitarze.

Jam Track Central

To miejsce jest jak wielki magazyn spedycyjny, ale zamiast towarów zalegających na regałach wysokiego składowania, znajdują się w nim opracowania muzyczne kilkudziesięciu profesjonalnych gitarzystów grających w niemal wszystkich stylach. Sam nawet zakupiłem pełny kurs pentatoniki i jestem w pełni zadowolony. Ciekawostką jest jeszcze fakt, że wśród tej grupy zawodowców jest i nasz rodak, Jakub Żytecki. Gość wymiata!

Guitar Goddess

To miejsce, gdzie masz namacalny dowód, że każdy, kto choć trochę gra na gitarze, może też uczyć innych. Choć nie jest to wirtuozeria, ale sympatyczny i niezwykle klarowny sposób prowadzenia lekcji powoduje, że ogląda się je z ciekawością. Niech ten kanał stanie się inspiracją dla tych, którzy chcieliby wyjść do ludzi, ale mają obawy, że nie są jeszcze zbyt dobrzy.

Guitarway

Od początku działalności Guitarway z ciekawością przyglądam się rozwojowi bloga i… jestem pod wielkim wrażeniem. Z jednej strony z powodu dużej ilości wartościowych porad zawodowego gitarzysty, przedstawianych w przejrzysty sposób, a z drugiej strony z powodu bardzo profesjonalnego podejścia do budowania silnej marki. Dla kogoś, kto tak jak ja, pasjonuje się gitarą i marketingiem, to Guitarway będzie ciekawym casem 😊

e-gitarzystaTV

Głównym miejscem urzędowania e-gitarzystyTV jest YouTube, a na nim kanał o właśnie takim tytule. Ponad 9000 subskrybentów (w tym i ja), kilkaset filmów opisujących techniki gry, przedstawiających wywiady ze światowymi mistrzami gitary, np. Andy James, Gus G, czy porady związane z rozwojem warsztatu gitarowego, pozycjonuje to źródło jako tak zwane „must have” na mojej liście źródeł gitarowych inspiracji.

Kwadrans dla gitary

To bardzo ciekawe miejsce, w którym skorzystasz z wiedzy głownie związanej z improwizacją na gitarze. A ciekawości tej dodaje fakt, iż założyciel bloga przygodę zaczynał jako samouk, tak jak ja i wielu z nas, ale ostatecznie zdobył szlify na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zatem zna problemy gitarzystów amatorów i potrafi w profesjonalny sposób przekazać im wiedzę, którą posiadł na studiach.

Jeżeli znasz inne źródła, warte podzielenia się z innymi gitarzystami, daj znać w komentarzu. Sam jestem bardzo ciekawy, co kryje się jeszcze w czeluściach Internetu 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.