Loading…

MisjaGitara.pl

Nadaj swojej pasji nowego brzmienia

Płynna zmiana akordów

Płynna zmiana akordów wymaga dokładnych ćwiczeń i systematyczności. Dzisiaj zaprezentuję bardzo proste, ale efektywne ćwiczenie pozwalające na osiągnięcie tej płynności. Celem tego ćwiczenia jest opanowanie płynnego poruszania się pomiędzy akordami. Szczególnie będzie przydatne  dla akordów trudniejszych do złapania, np. H7, czy akordy barre.

Zacznij na początek od dwóch znanych ci dobrze akordów, ustaw metronom np. na 70 BPM i razem z uderzeniem metronomu graj na zmianę akordy, np.: C i G. Wykonuj to ćwiczenie bez przerwy przez minutę. Następnie zmień konfigurację akordów i tym razem ćwicz np.: E i D. Próbuj również z innymi akordami i sprawdź, czy równie płynnie przechodzisz pomiędzy jednym a drugim akordem. Jeżeli opanowałeś to ćwiczenie przy zadanej szybkości to w kolejnym etapie zwiększ prędkość o 5 BMP i ćwicz znowu przez minutę. Zwiększaj prędkość dopiero wtedy, kiedy przechodzenie pomiędzy akordami będzie płynne i wszystkie dźwięki będą prawidłowo wybrzmiewać. Pamiętaj, aby ćwiczenia wykonywać przy tempie pozwalającym na jak najdokładniejsze zagranie każdego akordu i płynne przejścia pomiędzy nimi. Jeżeli więc tempo 70 BPM będzie zbyt szybkie to zmniejsz do takiego, które będzie odpowiadało twoim umiejętnościom.

Aby podnieść sobie poprzeczkę i przejść na kolejny poziom możesz wprowadzić do ćwiczenia trzeci akord, np. C, G i A itd.

Płynna zmiana akordów – jak często ćwiczyć?

W codziennych zmaganiach z gitarą możesz wprowadzić ten element jako rozgrzewkę. Zacznij od łatwiejszych konfiguracji, a zakończ na trudniejszych, bądź z większą liczbą użytych akordów. Wystarczy, że codziennie poświęcisz 10-15 minut na to ćwiczenie, a po miesiącu zauważysz duży postęp.

Pamiętaj też, aby urozmaicać ćwiczenia i za każdym razem zmieniać konfigurację akordów. Pozwoli to na szybsze, ale też bardziej efektywne rozwijanie twoich umiejętności. Poza tym sprawi, że płynna zmiana akordów obejmie szersze ich spektrum.

Ćwicz wytrwale i nie poddawaj się. W końcu trening czyni mistrza! Daj również znać innym czy u ciebie to ćwiczenia działa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.